Image

Podziel się zniczem, zadbaj o środowisko

Popularne zniczodzielnie wpisują się w charakter działań proekologicznych, w których gmina chętnie bierze udział. Zniczodzielnia to nic innego jak specjalny stojak czy regał, na którym każdy może postawić zużyty znicz, pod warunkiem że nie jest zniszczony.

Zachęcamy do korzystania z tych punktów, aby zmniejszyć ilość powstających odpadów i działać w myśl Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Wkrótce większość z nas odwiedzi cmentarz z okazji Wszystkich Świętych. Warto przypomnieć, że w naszej gminie zniczodzielnie znajdują się w dwóch miejscach:

  • na cmentarzu komunalnym w Laskach, przy ul. Dolina Jozafata,
  • na cmentarzu parafialnym w Hornówku, przy ul. Fedorowicza.

Jak korzystać ze zniczodzielni?

Zamiast wyrzucać znicz, który jest w dobrym stanie, zostaw go na półce. Ważne, aby był on kompletny (podstawa i pokrywa), nieuszkodzony, czysty i bez zużytych wkładów.

Kupując nowy znicz, warto decydować się na szklany zamiast jednorazowego: szklany wykorzystany zostanie wielokrotnie, wystarczy dokupić do niego wkład do zniczy wielokrotnego użytku.

Zamiast sztucznych kwiatów, proponujemy zakup żywych. Te najczęściej kupowane chryzantemy (w doniczkach) są kwiatami wieloletnimi.

Dbajmy o porządek na naszych nekropoliach! Segregujmy odpady do pojemników przeznaczonych na odpady, umieszczonych w wyznaczonym do tego miejscu na cmentarzach.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020l Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT.