Image

Czujnik czadu i dymu może uratować życie

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym czasie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym cichym zabójcą.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku i gromadzi się głównie pod sufitem.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi np. w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie w mieszkaniach ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich lokatorzy. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły, a źródłem emisji tlenku węgla są najczęściej urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem lub olejem opałowym.

Okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej oraz zainstalowanie czujek jak również utrzymywanie ich w dobrym stanie technicznym np. poprzez sprawdzanie i ewentualną wymianę baterii, może zmniejszyć ryzyko zatrucia czasem.

Aby uniknąć zaczadzenia należy: systematycznie czyść, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych, użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia i zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji. Ponadto nie należy bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenia oraz zasięgnąć porady lekarskiej.

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla ma uzmysłowić użytkownikom budynków mieszkalnych, że nieszczęście może również zapukać do ich domów. Każdego roku w sezonie grzewczym odnotowuje się ponad dwa i pół tysiąca zdarzeń, których przyczyną był tlenek węgla. Każdego roku czad zabija ponad 50 osób, a ok. 1000 zostaje poszkodowanych.

Oprac. materiał na podst. informacji KG PSP

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020l Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT.