Karta Mieszkańca
Szybciej, wygodniej, zawsze pod ręką
Otwórz
Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Akcja nawłoć
2025-07-10

Akcja nawłoć

Już w najbliższy weekend przeprowadzona zostanie AKCJA NAWŁOĆ – wspólna akcja Stowarzyszenia 7 Sołectw - Izabelin i Kampinoskiego Parku Narodowego, podczas której usuwane będą inwazyjne nawłocie z terenu Parku. 
 
 
Jak zwalczać nawłoć kanadyjską i nawłoć późną?
Zwalczanie obu inwazyjnych gatunków nawłoci jest podobne:
❌ Ważne, by nie dopuścić do kwitnienia (zwykle w połowie sierpnia) i wydania nasion, bo wtedy rozprzestrzeniają się najszybciej i na znaczne odległości.
❌ Najskuteczniejszą metodą jest wyrywanie nawłoci wraz z korzeniem. Wyrwaną roślinę wystarczy odłożyć do wysuszenia lub na kompostownik. Ta metoda jest właściwa dla nawłoci, która jeszcze nie wykształciła kwiatów i nie występuje licznie.
❌ Gdy nawłoci jest już więcej, skuteczną metodą staje się jej częste koszenie (ręczne/mechaniczne), niedopuszczające do zakwitnięcia. Najekonomiczniej jest kosić taki teren dwa razy w roku.
❌ Ważna jest precyzja przeprowadzenia zabiegu: im dokładniej usuniemy osobniki inwazyjnych nawłoci, tym szybciej zwalczymy gatunek.
❌ Dokładność musi iść w parze z konsekwencją działań: trzeba powtarzać zabieg w następnych latach. Z każdym kolejnym rokiem nawłoci będzie znacznie mniej.
 
Nie akceptujmy gatunków inwazyjnych, zwłaszcza na terenach chronionych i w ich pobliżu. Usuwajmy je z naszych ogrodów, łąk i lasów. Pozostawione na gruntach prywatnych, nadal stanowią bazę nasienną i zagrożenie dla przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego i naszych ogrodów.
 
Konsekwentnymi działaniami, prowadzonymi we właściwym terminie, inwazyjne nawłocie można pokonać. Park zwalcza je na swoim terenie ze środków własnych, z funduszy projektowych (krajowych i zagranicznych) i innych źródeł, a także dzięki pomocy i zaangażowaniu wolontariuszy.
 

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w AKCJI NAWŁOĆ, otrzymają zaświadczenia o odbytym wolontariacie.