Image

Konkurs Kampinoskiego Parku Narodowego

Corocznie na festiwalu Wizje Natury w Kampinoskim Parku Narodowym poruszany jest ważny temat fotografii etycznej, zgodnej z przyjętymi normami, obowiązującym prawem i kodeksem opracowanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.
O czym mówi ten kodeks? Jego treść ująć można słowami „po pierwsze nie szkodzić”. Bowiem… Fotografia nie może szkodzić środowisku naturalnemu! Fotografując, musimy pamiętać o ważnych zasadach, które pozwolą uniknąć błędu i wyrządzenia (czasem nieodwracalnej) szkody w przyrodzie.
Oto kilka najważniejszych PRZYKAZAŃ dla fotografa:
  • Dobro przyrodniczego OBIEKTU fotografii jest ZAWSZE ważniejsze od samej fotografii.
  • Bezpieczeństwo zwierząt i niezakłócanie im życia są zawsze na PIERWSZYM miejscu.
  • Fotografia służy informacji, edukacji i walorom artystycznym – NIE taniej sensacji.
  • Fotografując przestrzegamy obowiązującego PRAWA, m.in. ustawy o ochronie przyrody.
  • Nie wabimy zwierząt wyrzuconym pokarmem, zwłaszcza na terenie obszarów objętych ochroną. Dokarmianie dzikich zwierząt zmienia ich naturalnych behawior, oraz naraża je na choroby.
  • Nie fotografujemy ptaków na gniazdach, rodziców karmiących pisklęta, jeśli nie posiadamy odpowiednich zezwoleń.
  • Nie zakłócamy odpoczynku zwierząt. NIGDY nie powodujemy wybudzenia ich ze stanu hibernacji. Nie fotografujemy hibernujących nietoperzy, niedźwiedzi, gryzoni itd.
  • Publikując fotografie gatunków rzadkich lub zagrożonych, nie podajemy przybliżonej lokalizacji miejsca wykonania fotografii (zdjęcie wykonujemy przy odpowiednich zezwoleniach).
  • Fotografując nie zmieniamy naturalnego otoczenia, w którym się znajdujemy. Nie przenosimy kamieni, fragmentów zamarłych drzew, nie wyrywamy roślinności, nie niszczymy poszycia leśnego.
  • Nie aranżujemy fotografii celem udramatyzowania obrazu. Nie chwytamy zwierząt, nie przenosimy ich w dogodne do zdjęcia miejsce.
  • Fotograf powinien znać biologię fotografowanego obiektu; być świadomym swej ingerencji w przyrodę i jej ewentualnych, negatywnych konsekwencji.
  • W określonych sytuacjach fotograf powinien ZREZYGNOWAĆ z wykonania zdjęcia, zamiast kontynuować pracę narażając przyrodę na taką, czy inną stratę.
Dla tych, którzy lubią fotografię – amatorską i profesjonalną, a którym leży na sercu przede wszystkim dobro przyrody – ogłaszamy Konkurs!
5 najciekawszych prac, zgodnych z wymienionymi zasadami, nagrodzimy wspaniałymi albumami Wizje Natury, wydanymi przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Prace należy umieszczać na Facebooku KPN: LINK

Regulamin konkursu:
1. Jeden Autor może przedstawić maksymalnie 2 prace w postaci pojedynczych zdjęć. Jury zastrzega sobie prawo do wyboru jednego z nich.
2. Tematyka fotografii powinna być związana wyłącznie z przyrodą, najlepiej z terenu KPN. Fotografie zwierząt powinny być wykonane wyłącznie w środowisku naturalnym.
3. Uczestników konkursu obowiązuje zasada etycznego podejścia do przyrody zgodna z kodeksem opracowanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody (do pobrania ze strony: https://www.zpfp.pl/kodeks-etyczny-zpfp/), zasad poruszania się na terenie parku narodowym (czyli zgodnie z obowiązującym Regulaminem, dostępnym na stronie internetowej każdego z Parków) oraz na innych obszarach chronionych. Zdjęcia, które w ocenie Jury, wykonano niezgodnie z regulaminem lub wbrew zasadom etycznym, będą dyskwalifikowane.
4. Prace konkursowe należy przesyłać w komentarzach pod niniejszym postem.
5. Prace należy przesyłać w terminie od 23 listopada do 20 grudnia 2023 r. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany ww terminu.
6. Nagrody zwycięskich prac ustalają członkowie Jury.
7. W kwestiach nieobjętych regulaminem, decyzje podejmuje Organizator konkursu.

Autorem zdjęcia (wykonanej bez wabienia, nie z czatowni i z właściwej odległości – wilk ani nie zobaczył, ani nie wywęszył fotografa) jest Rafał Łapiński.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020l Działanie 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.2 E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT.